Aktywuj Płatności Shoper
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jak czyścić srebro - poradnik krok po kroku 0
Jak czyścić srebro - poradnik krok po kroku

Dlaczego srebro ciemnieje?

 

Srebro jest podatne na utlenianie, co jest główną przyczyną jego ciemnienia. W kontakcie z powietrzem i wilgocią tworzy się warstwa srebrnawej siarki, co nadaje mu matowy wygląd. Ponadto, zanieczyszczenia z otoczenia, jak np. siarkowodór czy związki siarki związane z atmosferą również mogą przyczyniać się do nieestetycznego ciemnienia srebra. I choć wysoka jakość srebrnej biżuterii z Mennicy Świdnickiej sprawia, że w dużym stopniu jest ona odporna na tego rodzaju niepożądane reakcje, z pewnością warto wiedzieć, jak właściwie o nią zadbać.

 

Jak czyścić srebro: krok po kroku

 

  1. Przygotowanie materiałów

 

Zanim przystąpisz do czyszczenia srebra, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały. Będziesz potrzebować:

 

  • Ciepłej wody
  • Sody oczyszczonej
  • Miękkiej gąbki lub szczotki
  • Ściereczki do czyszczenia srebra (w Mennicy Świdnickiej dodajemy ją w prezencie do każdej zakupionej biżuterii)
  • Papieru aluminiowego

 

  1. Zanurzanie w ciepłej wodzie z sodą

 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie roztworu sody oczyszczonej. Rozpuść 2-3 łyżki sody w ciepłej wodzie. Pamiętaj, że woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, aby uniknąć uszkodzenia srebra. Następnie zanurz przedmioty srebrne w roztworze na około 5-10 minut. Soda oczyszczona pomoże usunąć osad siarki i innego rodzaju zanieczyszczenia.  1. Delikatne czyszczenie

 

Po namoczeniu srebra w roztworze sody delikatnie wyczyść je miękką gąbką lub szczoteczką. Unikaj stosowania zbyt twardej szczotki lub gąbki, aby nie zarysować powierzchni srebra. Postępuj z biżuterią ostrożnie, szczególnie jeśli srebro ma delikatne zdobienia, jak ma to miejsce chociażby w przypadku takich modeli biżuterii z Mennicy Świdnickiej jak Srebrna Bransoletka Celebrytka czy Naszyjnik Koala

 

  1. Polerowanie srebra

 

Po oczyszczeniu srebra spłucz jego powierzchnię wodą i osusz miękką ściereczką lub ręcznikiem z mikrofibry. Następnie wykonaj proces polerowania. Możesz użyć specjalnej pasty do srebra lub wykorzystać papier aluminiowy. W tym drugim przypadku włóż srebro wraz z kawałkiem papieru aluminiowego do miski i zalej gorącą wodą. Po kilku minutach spłucz je dokładnie i osusz.

 

  1. Finalny poler

 

Na zakończenie wykonaj finalny poler srebra za pomocą miękkiej ściereczki do czyszczenia srebra lub ręcznika z mikrofibry. Delikatnie wycieraj srebro, aby uzyskać piękny połysk. Możesz również użyć specjalnych płynów do polerowania srebra, które są dostępne na rynku.

Dodatkowe porady dotyczące czyszczenia srebra

Unikaj stosowania wysoce abrazyjnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię srebra.

Czyść swoje srebro regularnie, aby uniknąć zbytniego ciemnienia i osadzania się zanieczyszczeń.

Jeśli masz przedmioty posrebrzane, bądź szczególnie delikatny podczas czyszczenia, aby nie uszkodzić warstwy srebra.

 

Podsumowanie

Czyszczenie srebra może być zadaniem naprawdę prostym. Pod warunkiem, że wiesz, jak prawidłowo wykonać tę czynność. Pamiętaj, by być delikatnym i ostrożnym, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia cennych przedmiotów srebrnych. Regularne czyszczenie i pielęgnacja pozwolą Ci cieszyć się blaskiem, elegancją i pięknem biżuterii z Mennicy Świdnickiej przez wiele kolejnych lat. Dzięki opisanym powyżej krokom oraz odpowiedniemu przygotowaniu i materiałom będziesz więc w stanie utrzymać swoją kolekcję srebrnych przedmiotów w nieskazitelnym stanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl